KategorieKarmy

Sorgo- bogactwo składników odżywczych.

Sorgo choć dla nas nie jest tak popularne jak pszenica czy kukurydza, dla dużej części ludzi na świecie stanowi podstawowy składnik pożywienia. Masowo uprawia się je w Afryce i Azji co stawia sorgo na 5 miejscu wśród zbóż na świecie. Zboże to jest bardzo wartościowe pod względem odżywczym, a jego uprawa jest dosyć łatwa. Świetnie się sprawdza na terenach suchych i  właśnie dlatego, jego popularność w krajach o klimacie gorącym jest tak duża.

Wartości odżywcze.

Sorgo jest cennym składnikiem diety, ponieważ zawiera dużo substancji odżywczych. W ziarnach sorgo znajdziemy znaczną ilość węglowodanów, białka, tłuszczu i błonnika. Szczególnie korzystne dla zdrowia są zawarte w sorgo nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak: kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwas linolenowy. Należy wspomnieć również o wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych. Wszystkie wymienione substancje sprawiają, ze sorgo jest nie tylko „zaspokajaczem” głodu, ale realnie wpływa na procesy fizjologiczne w ciele. Czyli pomaga nam dbać o zdrowie.

Wszechstronne zastosowanie.

Ludzie spożywają sorgo w postaci pełnych ziaren, kaszy, mąki czy płatków. Jedna z odmian sorgo pozwala na uzyskanie z jej łodyg słodkiego syropu, który wykorzystywany jest jako naturalny słodzik w przemyśle spożywczym. Na wszechstronność sorgo wpływa również fakt, że jest całkowicie bezglutenowe. Dzięki czemu mogą je ze spokojem spożywać osoby chore na celiakię.

Nie tylko dla ludzi.

Poza szerokim zastosowaniem w żywieniu ludzi, warto wspomnieć o korzystnym wpływie sorgo na zwierzęta. Ziarna i części zielone rośliny  są często wykorzystywane w paszach, a same ziarna są świetnym składnikiem karm dla ptaków. Dzięki zastosowaniu sorgo w mieszankach ziaren dla ptaków, można zapewnić im smaczny dodatek bogaty w składniki odżywcze. Najpopularniejszymi odmianami sorgo stosowanymi w karmach dla ptaków jest sorgo białe i czerwone. Odmiany te nieznacznie różnią się ilościami składników odżywczych, jednak obie są wartościowe i często miesza się je razem.