CategoriesPoplony

WIELOLETNIE PASY KWIETNE  

“Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci” 

Słowa Antoine de Saint-Exupéry skłaniają do refleksji nad tempem zmian jakie zachodzą na świecie i jakie te zmiany niosą za sobą konsekwencje. Odczuwamy je my, a jeszcze bardziej będą odczuwały nasze dzieci i kolejne pokolenia.  

CategoriesTrawy

Trawnik prawie bezobsługowy.

Trawnik to nie taka prosta sprawa. 

Decydując się na założenie trawnika oczekujemy miękkiego, gęstego, zielonego dywanu. Niestety, mimo pracy włożonej w pielęgnację nie zawsze udaje się ten cel osiągnąć. Może się wydawać że to tylko trawa. Jednak posiadanie równej, zielonej murawy wymaga regularnego koszenia, nawożenia oraz szeregu innych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy coraz częściej powtarzających się okresach niedoborów opadów, utrzymanie pięknego trawnika bez nadużywania podlewania jest wręcz nieosiągalne. 

CategoriesNasiona do siewu

Zakładamy łąkę kwietną- krok po kroku.

Łąki są wspaniałym i ważnym ekosystemem dla wielu gatunków zwierząt. Na szczęście coraz więcej osób ulega modzie na zakładanie własnych mniejszych lub większych skupisk polnych kwiatów, co daje pozytywny efekt dla środowiska. Mieszanki łąkowe wysiewane są już nie tylko na polach i w wielkich ogrodach. Także na niedużych kawałkach, które dotychczas były równym trawnikiem otoczonym kostką brukową lub donicach można zauważyć mixy kolorowych kwiatów. Każda, nawet najmniejsza łąka może być piękna, a na pewno jest bardzo potrzebna.  

CategoriesNasiona do siewu

Łąka- powrót do natury.

Nie ulega wątpliwościom, że w ostatnich latach coraz częściej mówi się o zakładaniu łąk kwietnych. Temat jest ciekawy, ponieważ głównie rozchodzi się o zakładanie łąk w miastach i miejscach gdzie dotychczas nie spodziewalibyśmy się dywanu polnych kwiatów. Na wnioski organizacji proekologicznych, ale i samych mieszkańców, coraz więcej włodarzy miast decyduje się zamienić równo przystrzyżone trawniki i pasy zieleni w “niesforne” raje dla pszczół, motyli i innych zapylaczy.

CategoriesNasiona do siewu

Rejony uprawy kukurydzy w Polsce.

Kukurydza jest jedną z bardziej popularnych roślin uprawnych na świecie. Dzięki powszechnemu zastosowaniu i wydajności jest rośliną bardzo pożądaną również przez polskich rolników. Ze względu na zróżnicowane warunki klimatyczne w różnych częściach naszego kraju, aby osiągnąć najlepsze plony należy dobrać odmianę z odpowiednim FAO.

CategoriesTrawy

Śnieg? Komu to potrzebne?

Od kilku lat odnotowujemy coraz wyższe temperatury w miesiącach zimowych. Co więcej, nie są to nieznaczne różnice w stosunku do lat poprzednich. Mówimy tu o przypadkach gdzie temperatura w grudniu i styczniu wynosiła 15-18 stopni Celsjusza. Taka pogoda bardziej przypomina jesień i wiosnę niż zimę. Krajobraz zimowy od zawsze kojarzył nam się z dużą ilością śniegu i siarczystym mrozem. Mogłoby się wydawać, że brak śniegu przeszkadza tylko wielbicielom sportów zimowych, jednak niezadowolonych jest więcej…

CategoriesNasiona do siewu

Dobór odpowiedniej odmiany kukurydzy.

Kukurydza jest rośliną dosyć łatwą w uprawie. Niemniej jednak kluczową kwestią jest odpowiednie dobranie odmiany do swoich oczekiwań oraz warunków glebowych. Wybierając kukurydzę, rolnik powinien określić cel uprawy (ziarno, kiszonka, biopaliwa), wziąć pod uwagę swój region pod względem pogody oraz glebę, a także parametry ziarna i odporność na choroby.

CategoriesKarmy

Gniecione ziarno, czyli wartościowa pasza dla zwierząt hodowlanych.

Zboże jest jednym z podstawowych składników diety wielu zwierząt hodowlanych. Szczególnie zimą, kiedy jest utrudniony dostęp do zielonek odpowiedni dobór zbóż jest kluczowy dla zdrowia hodowli. Świadomy hodowca wie, że odpowiednia obróbka podawanych ziaren może znacząco wpłynąć na przyswajalność składników odżywczych przez układ pokarmowy zwierząt.