KategorieKarmy

Gniecione ziarno, czyli wartościowa pasza dla zwierząt hodowlanych.

Zboże jest jednym z podstawowych składników diety wielu zwierząt hodowlanych. Szczególnie zimą, kiedy jest utrudniony dostęp do zielonek odpowiedni dobór zbóż jest kluczowy dla zdrowia hodowli. Świadomy hodowca wie, że odpowiednia obróbka podawanych ziaren może znacząco wpłynąć na przyswajalność składników odżywczych przez układ pokarmowy zwierząt.

Gniecenie a śrutowanie

Najbardziej znanymi procesami polepszającymi trawienie spożywanych przez zwierzęta ziaren jest śrutowanie oraz gniecenie. Mimo podobnego efektu czyli rozdrobnienia całych ziaren, obie metody mają inny wpływ na zawartość substancji odżywczych w produkcie finalnym. Głównym czynnikiem decydującym o ilości składników odżywczych w gniecionym lub śrutowanym ziarnie jest temperatura jaka wytwarza się podczas procesu. Pod tym względem gniecenie wygrywa, ponieważ podczas pracy gniotownika temperatura nie wzrasta na tyle, aby doprowadzić do ścinania się białek. Co prawda proces śrutowania jest mniej wymagający pod względem obsługi maszyny, jednak korzyści z pracy włożonej w proces gniecenia są wymierne. Zwierzęta dużo łatwiej trawią taką formę paszy, co przekłada się na zdrowie i dobrą pracę układu pokarmowego.

Kiszonki

Aby mieć całoroczny dostęp do wysokowartościowej paszy dla swojej trzody, wielu rolników robi kiszonki. Gniecione ziarna kukurydzy świetnie się do tego procesu nadają. Np. dla bydła najbardziej odpowiednią formą zakiszonego ziarna jest ziarno gniecione. Takie ziarno jest wolniej rozkładane w żwaczu, dzięki czemu pozwala lepiej wykorzystywać potencjał energetyczny przez zwierzęta.

Dla kogo taka pasza?

Gniecione ziarna w zależności od użytego zboża można podawać większości zwierząt hodowlanych. Gnieciona kukurydza i pszenica będą przysmakiem dla ptactwa. Zarówno zakiszona jak i sucha gnieciona kukurydza jest odpowiednia dla bydła, a w szczególności krów mlecznych. Natomiast gnieciony owies doskonale się sprawdzi w karmieniu koni. Takie ziarno jest łatwe do zjedzenia dla źrebiąt oraz starszych koni które mają problem z  przeżuwaniem.

Ważne

Stosując gniecione ziarno w karmieniu zwierząt należy pamiętać, że zgniecione ziarno nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Ziarno o uszkodzonej strukturze jest podatniejsze na utlenianie się witamin i tłuszczów. Taka forma paszy może również łatwo pochłaniać wilgoć, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Najlepszym wyjściem jest więc częstsze kupowanie mniejszych ilości takiej paszy, niż magazynowanie jej zapasu dłuższy czas.