KategorieKarmy

Rozśpiewani przyjaciele- kanarki gwiazdami domów.

Kanarki to niewielkie, kolorowe, śpiewające ptaki. Naturalnie pochodzą z Wysp Kanaryjskich, ale ich śpiew i uroda zachwycają hodowców na całym świecie. Kanarki stały się popularnymi pupilami domowymi. Ponieważ są to ptaszki wesołe i towarzyskie, łatwo je oswoić i przykuć ich uwagę, stają się świetnymi towarzyszami życia domowego.

Jak dbać o kanarka?

Żyjący w sprzyjających warunkach ptak może żyć od 8 do nawet 12 lat. Warto więc wiedzieć, jak najlepiej zadbać o podopiecznego. Podstawowym elementem wyposażenia jest odpowiednia klatka. Profesjonalni hodowcy odradzają klatki okrągłe, bo mimo ładnego wyglądu są niebezpieczne dla kanarków. Patrzenie na okrągłą kopułę może wywołać zawroty głowy, a brak kątów w których można się schować jest stresujący dla ptaszka.  Dodatkowo klatka powinna być dosyć duża, ponieważ kanarki lubią latać i do czasu oswojenia ptaka na tyle, żeby mógł być wypuszczany na loty po mieszkaniu, musi mieć miejsce na „rozprostowanie skrzydeł”.

Jak kanarek w wodzie…

Bardzo ważne jest, aby kanarek miał stały dostęp do świeżej wody do picia. Ale nie tylko woda pitna jest istotna. Kanarki bardzo lubią kąpiele i z pewnością docenią miseczkę z wodą w której mogą się pochlapać. Najwygodniej taką wanienkę postawić obok klatki, żeby nie zachlapały sobie podłoża.

Żywienie żółtego śpiewaka.

Dla nas jako specjalistów od ziarna, najważniejsza jest kwestia diety żółtego śpiewaka 😊 Podstawą diety kanarków jest ziarno. Należy zadbać, aby podawane tym delikatnym ptakom ziarna były wolne od zanieczyszczeń i odpowiedniej wielkości. Ważne są również rodzaje zbóż jakie podamy, ponieważ jedne wspierają zdrowy rozwój ptaka, a inne mogą wręcz zaszkodzić. Najczęściej podawanym kanarkom ziarnem jest mozga kanaryjska, zwana również „kanarem”. Jest to zboże niezwykle cenne w diecie tych ptaków, ponieważ zawiera dużo białka, witamin i minerałów, a mało tłuszczy. Dla kanarków nasiona zawierające dużo tłuszczu są zdrowe, ale nie należy przesadzać z ich ilością ponieważ wtedy mogą zaszkodzić. Oznaką tego, że ptaszek je za dużo ziaren oleistych jest np. brak śpiewania. Nie znaczy to, żeby całkiem zrezygnować z tłustych nasion. Bardzo pożądanym ziarnem w karmie dla kanarków są np. rzepak lub rzepik. Wystarczy dobrać mieszankę z odpowiednimi proporcjami, aby kanarek cieszył  się zdrowiem, urodą i pięknym głosem. Nasze karmy są świetną bazą w żywieniu kanarków, do której można dodawać świeże owoce, warzywa i  zioła. Od czasu do czasu zdrowo jest podać kawałek gotowanego jajka.

Piasek dla ptaków.

Często zaskakującym tematem jest piasek jako składnik diety kanarka. Dzięki spożywaniu niewielkich ilości piasku, ptaki wspomagają i oczyszczają układ trawienny oraz dostarczają organizmowi niezbędne minerały. Te składniki mają duży wpływ na upierzenie, mocne kości i twarde skorupki jaj. Dlatego warto na d no klatki wysypać trochę piasku jako podłoże.