KategoriePoplony

Pospolite rośliny o dużej wartości- motylkowe drobnonasienne.

Koniczyna jest bardzo wartościową rośliną w płodozmianie. Jej uprawa korzystnie wpływa na jakość gleby, a pokos jest wartościową paszą dla zwierząt. Koniczyna jest również dobrym pożytkiem dla pszczół, dlatego często jest uprawiana w sąsiedztwie pasiek. Nie można również nie wspomnieć o właściwościach zdrowotnych koniczyny, a dodatkowo można zarobić na sprzedaży nasion. Czyli same korzyści 😊

Pożądana roślina pastewna.

Roślinami pastewnymi określa się rośliny uprawiane w plonie głównym na zieloną masę lub stanowiące surowiec do produkcji siana, suszu lub kiszonek. Koniczyny są roślinami pastewnymi, które występują zarówno w siewie czystym jak i jako składnik mieszanek poplonowych lub wsiewki między zboża. Rośliny motylkowe drobnonasienne, a do takich zaliczają się koniczyny, są cennym źródłem wartościowego białka dla zwierząt gospodarskich. Zbiory roślin motylkowych na zielonkę następują zazwyczaj na początku kwitnienia. W tym czasie zielonka jest najbardziej wartościowa, a plony są już zadowalająco wysokie.

Najbardziej popularne motylkowe drobnonasienne.

Mimo, że motylkowe drobnonasienne często spotykamy dziko rosnące na łąkach, nieużytkach a nawet trawnikach, nie zmniejsza to ich wartości jako roślin uprawnych. Do najpopularniejszych odmian tych roślin zalicza się: koniczynę łąkową (czerwoną), koniczynę inkarnatkę, koniczynę białą, komonicę oraz lucernę siewną. Każda z tych roślin ze względu na rozbudowany system korzeniowy korzystnie wpływa na stan gleby oraz użyźnia ją.

Czym się różnią?

Koniczyna inkarnatka charakteryzuje się ciemnoczerwonymi walcowatymi kwiatami. Łodygi dorastają do ok. 50cm nad ziemię, a korzenie są długie i mocno rozgałęzione. Inkarnatka może być wysiewana wiosną lub jesienią.

Koniczyna łąkowa (czerwona) odznacza się fioletowymi kulistymi kwiatami, które słodkim zapachem przyciągają owady. Łodyga dorasta do ok. 60cm, a liście składają się z trzech mniejszych okrągłych listków. Korzeń ma liczne rozgałęzienia i może sięgać aż 1,5m w głąb ziemi.

Koniczyna biała jest niewielką rośliną płożącą, sięgającą 30-40cm wzrostu. Posiada płytki system korzeniowy, bogato rozgałęziony pod powierzchnią ziemi. Rozwija się wczesną wiosną i jest zielona do późnej jesieni. Jej kwiaty mają kulisty kształt o biało-kremowym kolorze.

Lucerna siewna może dorastać do wysokości 90cm. Korzeń wchodzi głęboko w podłoże i może osiągać długość nawet do 15m. Pędy mają dosyć dużo drobnych liści, a na ich szczycie pojawiają się fioletowe drobne kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany.