KategorieTrawy

Rośliny miododajne, czyli jak możemy dbać o pszczoły.

Masz miejsce w swoim ogrodzie i nie wiesz co posiać? A może szukasz dobrej rośliny na poplon dla twojego pola?  Pomyśl o roślinach miododajnych!

Dzisiejszy świat niestety nie jest przyjazny pszczołom- małym owadom tak bardzo nam potrzebnym. Dzięki ich pracy możemy korzystać z takich darów natury jak kwiaty, warzywa, owoce i miód, co jest niezbędne dla naszego przetrwania. Dlatego w interesie człowieka leży ochrona pszczół i zapewnianie im jak najlepszych warunków do pracy.

Wysiewając rośliny przyjazne pszczołom dbamy o to, by miały skąd czerpać nektar i pyłek do produkcji miodu. Miód poza tym że jest zdrowym i pysznym dodatkiem dla ludzi, ma przede wszystkim kluczowe znaczenie dla przetrwania pszczół. Jest dla nich pokarmem, szczególnie dla tych młodych, a jego zapas pozwala przeżyć im zimę w dobrej kondycji.

Rośliny miododajne poza korzyściami jakie niosą dla pszczelarstwa, mają również inne cechy które sprawiają że warto wziąć je pod uwagę.

Natura zadbała, aby przyciągały owady, stąd ich piękne kolorowe i pachnące kwiaty. Na szczęście jest wiele gatunków przyjaznych pszczołom, więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie spośród drzew, krzewów, kwiatów i ziół.

Nas najbardziej interesują rośliny które sprawdzą się w ogrodzie i na polu, dlatego w naszej ofercie znajdziesz m.in. facelię błękitną, słonecznik, grykę i krokosz. Są to odmiany które poza właściwościami miododajnymi, pomogą zachować odpowiednie parametry gleby (stąd ich zastosowanie w mieszankach poplonowych), oraz nadają się na zieloną paszę dla zwierząt. Wykorzystanie tych odmian jest zawsze dobrym pomysłem, ponieważ przynoszą one korzyści w każdej fazie swojego rozwoju.

 

Facelia błękitna:

Niekwestionowana królowa wśród roślin miododajnych. Jej zaletą jest szybki wzrost, więc można ją siać kilka razy w roku. Wysiana jako poplon kwitnie jesienią, co daje pszczołom cenny pożytek przed zimą.

Słonecznik:

Kiedyś spotykany głównie w ogrodach, teraz coraz częściej występuje jako plantacje. Czas jego kwitnienia przypada na drugą połowę lipca, co daje pszczołom pożytek w czasie kiedy innych kwiatów mają mniej. Słonecznik uprawiany jest ze względu na ziarno wykorzystywane w produkcji oleju, a także w przemyśle spożywczym.

Gryka:

To sprawdzona i pewna roślina pożytkowa dla pszczół. Jest hodowana na terenie całego kraju, stąd duża dostępność miodu gryczanego. Miód ten ma specyficzny zapach i smak co przekłada się na jego właściwości zdrowotne. Ze względu na swoje właściwości, nasiona gryki poza przemysłem spożywczym (kasza, mąka, płatki), są wykorzystywane jako wypełnienie leczniczych poduszek i mat. Ponadto gryka jest wykorzystywana jako roślina paszowa. 

Krokosz:

W porównaniu z innymi roślinami miododajnymi krokosz mógłby wypaść słabo, ponieważ kwitnie bardzo krótko. Jednak na uwagę zasługują walory zdrowotne tej rośliny, z nasion krokosza produkuje się olej bardzo bogaty w kwas linolowy, a miód krokoszowy, choć trudny do uzyskania jest bardzo wartościowy. Zawiera m.in. minerały, aminokwasy, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe i witaminy. Mimo że czysty miód  z krokosza jest miodem rzadkim, to jego dodatek w miodach wielokwiatowych jest również bardzo cenny.

Koniczyna biała: 

Łatwa w uprawie, właściwie nie wymagająca zabiegów pielęgnacyjnych, roślina szeroko znana na terenie naszego kraju. Poza pospolitym występowaniem, często stosowana jako roślina poplonowa lub pastewna. Drobne, białe kuliste kwiaty, kuszą pszczoły i inne zapylacze słodkim zapachem. Wysokiej jakości nektar koniczyny jest składnikiem najpopularniejszego miodu wielokwiatowego.  

Kolendra siewna: 

Roślina jednoroczna, uprawiana w celach spożywczych, leczniczych oraz jako pożytek dla pszczół. Nie ma dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekkich i żyznych. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru.  Kolendra znajduje się na wykazie nr.1 roślin miododajnych objętych dopłatami ARiMR związanych z projektem ekoschemat uprawa roślin miododajnych. Miód kolendrowy jest rzadko spotykany, ale jego specyficznego smaku i aromatu nie sposób pomylić z żadnym innym. Zawiera witaminy A, E, PP, żelazo, mangan oraz cenne olejki eteryczne. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, polecanym do stosowania w regeneracji po przebytych chorobach lub przy powracających infekcjach.  

Nostrzyk biały: 

Nostrzyk biały to dwuletnia roślina miododajna, uprawiana również ze względu na swoje właściwości lecznicze. Należy do grupy roślin o największej wydajności miodowej, wynoszącej do 680kg/ha. Długi okres kwitnienia przekłada się na dużą ilość zebranego nektaru. Miód nostrzykowy jest wyjątkowo łagodny w smaku, lekko słodki z delikatnie wyczuwalną nutą wanilii. W formie płynnej ma jasny kolor, a po skrystalizowaniu staje się lekko żółty lub biały.  

Gorczyca:  

Gorczyca jest popularną na całym świecie rośliną, uprawianą ze względu na wykorzystanie kulinarne i prozdrowotne. Warto jednak zauważyć, że jest również cenną rośliną miododajną, bardzo atrakcyjną dla pszczół. Żółte, intensywnie pachnące kwiaty wabią pszczoły, a okres kwitnienia od końca maja do sierpnia zapewnia pożytek na długi czas. Wydajność miodowa gorczycy to nawet 250-350 kg/ha. Miód gorczycowy szczególnie polecany jest przy chorobach serca oraz wieńcowych. Wspomaga również pracę wątroby i pomaga ustabilizować ciśnienie krwi.  

 

Dodatkowo stworzyliśmy dwie mieszanki roślin miododajnych, których składy spełniają wymagania ekoschematu- uprawa roślin miododajnych.  

W pierwszej z nich: mieszance miododajnej prostej użyliśmy trzech składników, aby wymagania ekoschematu były spełnione z jak najmniejszym nakładem finansowym. Kolendra siewna, gryka oraz facelia zapewnią pożytek dla pszczół i szansę na skorzystanie z dopłat.  

Druga mieszanka, miododajna premium zawiera w 51% kolendrę siewną oraz 9 innych roślin takich jak: wyka jara, lucerna, gryka, słonecznik, gorczyca, rzodkiew oleista, facelia, koniczyna biała i łąkowa. Ta mieszanka również spełnia wymagania ekoschematu, jednocześnie dając korzyści pożytkowe. 

Zapoznaj się z naszą ofertą i już dzisiaj znajdź roślinę lub mieszankę idealną dla Twoich potrzeb.