KategorieKarmy

Ptaki dokarmiajmy mądrze.

Zapewne każdy z nas choć raz w swoim życiu spotkał na spacerze nad wodą kaczki lub łabędzie. Częstą reakcją w takiej sytuacji jest chęć dokarmienia tych pięknych ptaków, dla dzieci jest to wręcz atrakcja. Musimy jednak pamiętać, żeby nie dzielić się z dzikimi ptakami tym co akurat mamy pod ręką…

Niestety od lat panuje przekonanie że kaczki można dokarmiać pieczywem czy resztkami z obiadu.

Wiele dzieci też często ma ochotę podzielić się z nimi swoimi przekąskami typu chipsy i ciastka. Jest to bardzo niebezpieczna praktyka, ponieważ ptasie żołądki nie radzą sobie z trawieniem przetworzonej i doprawionej żywności. Szkodzi im ilość soli, cukru i tłuszczu jaka znajduje się w pożywieniu przygotowywanym dla ludzi.

Jeśli chcemy dokarmiać ptaki, róbmy to mądrze i uczmy nasze dzieci jak w bezpieczny sposób mogą obcować z tymi dzikimi zwierzętami.

Na początek zadbajmy o odpowiedni pokarm, pamiętając że wolno żyjące ptaki same doskonale radzą sobie w okresie od wiosny do jesieni. Najbardziej naszej pomocy potrzebują zimą i to wtedy powinniśmy najczęściej na spacery zabierać woreczek zboża czy ugotowanej kaszy do kieszeni.

Dzikie ptaki możemy dokarmiać warzywami surowymi lub ugotowanymi (bez dodatku soli!), ugotowaną kaszą gryczaną lub płatkami owsianymi. Świetnie sprawdzą się również ziarna słonecznika, kukurydzy, groch i zboża.

Ważne jest również miejsce dokarmiania, ponieważ  pokarm wrzucony do wody może się rozmoknąć i opaść na dno zanieczyszczając zbiornik. Lepiej jest wysypać pożywienie na brzegu i odsunąć się na bezpieczną odległość, aby kaczki czy łabędzie mogły bez stresu podejść i skorzystać z bufetu.

W naszej ofercie znajdziesz najlepszej jakości ziarna słonecznika, kukurydzy oraz zbóż idealnych jako pożywienie dla ptaków. Specjalnie przygotowane mieszanki znajdą swoich amatorów nie tylko wśród ptactwa wodnego, ale również chętnie będą je jadły gołębie, wróble, jaskółki i inni latający przyjaciele.