KategoriePoplony

Poplony- dlaczego warto je siać?

Rośliny poplonowe mają niezwykle korzystny wpływ na stanowiska glebowe, dzięki czemu ich siew stał się w Polsce standardem. Ale czym właściwie są? Poplony to rośliny polepszające strukturę gleby. Ich korzenie wrastają w ziemię na duże głębokości, co powoduje spulchnienie gleby, a także wyciągnięcie składników odżywczych zawartych w jej niższych partiach w górę, dzięki czemu stają się one dostępne dla roślin nieposiadających tak długich systemów korzeniowych.

Mieszanki poplonowe to nic innego jak kompozycja roślin idealnie dobranych do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Połączone są według intensywności wzrostu, tak by odbywał się on symbiotycznie, a większe rośliny nie zdominowały mniejszych. Ponadto w ich doborze kierowaliśmy się komfortem konsumenta, więc mieszanki nie rozwarstwiają się w zbiorniku na nasiona, wysiew jest łatwy, równomierny i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a same rośliny mają podobną głębokość siewu i wymagania glebowe. Każdy komponent to konkretna odmiana z naszego katalogu.

Korzyści mieszanek poplonowych jest wiele, lecz do ich głównych zalet należy: zapobieganie wymywaniu składników pokarmowych do wód gruntowych, zapobieganie erozji wietrznej, tworzenie próchnicy w glebie, zmniejszenie presji chwastów, a przede wszystkim poprawienie struktury gleby i większy plon rośliny następczej.

Skład naszych mieszanek jest starannie przemyślany- każdy z komponentów posiada inne cechy charakterystyczne, co w połączeniu czyni je najlepszym rozwiązaniem dla roślin, gleby i portfela.

Wyka jara (odmiana Greta) wytwarza system korzeniowy, który wraz z korzeniami bocznymi penetruje glebę do 1 m, co zwiększa możliwość poboru substancji odżywczych z niższych partii
podłoża.

Gorczyca (odmiana Gracja) nie namnaża mątwika burakowego w glebie, co miało miejsce w przypadku jej starszych odmian, a przeciwnie- redukuje go o 30% w 3-miesięcznym okresie
wegetacji. Plony biomasy tej odmiany mogą w dużym stopniu zastąpić nawozowe działanie obornika bydlęcego. Gryka ma dużą zdolność pobierania składników pokarmowych z form trudno dostępnych, jest też rośliną niewymagającą i nadaje się na tereny suche.

Facelia błękitna (odmiana Anabela) korzystnie wpływa na właściwości fizyczne i stan fitosanitarny gleby. Ponadto ogranicza populację nicieni nawet o 20%.

Rzodkiew oleista jest bardzo dobrym przedplonem dla większości upraw- do jej największych zalet należą głębokie korzenienie się i dobre spulchnianie gleby.

Słonecznik, dzięki swojej odporności na wilgoć jest w stanie rozwinąć dobrze rozbudowany system korzeniowy.

Oferujemy mieszanki poplonowe dostosowane do gleb lekkich, średnich i ciężkich oraz kwalifikowaną mieszankę na gleby lekkie i średnie C1.

Kultowa już mieszanka gorzowska, w której skład wchodzą komponenty o znakomitych właściwościach glebowych (Dukat, REA, Roncari) zapewnia wysokoplonujący i wysokobiałkowy
poplon, posiada bardzo dobrą wartość paszową i nadaje się na każdy typ gleby. Bogaty skład gatunkowy mieszanki łąkowej gwarantuje wieloletni użytek, sprawdzi się zarówno w jednolitych jak i zmiennych siedliskach łąkowych. Mieszanka kośno- pastwiskowa sprawdzi się w każdym siedlisku łąkowo- pastwiskowym. Jej skład dobrany jest tak, by zachowany został idealny balans między gatunkami wysokimi, średniowysokimi i niskimi.

Nasza oferta obejmuje także gazonowe mieszanki traw- uniwersalną, na tereny suche, sportową/ boiskową oraz na tereny zacienione. Zmienna zawartość procentowa odmian kostrzewy i życicy w każdej z nich zapewnia idealne dostosowanie do każdego obszaru.