KategorieNasiona do siewu

Zakładamy łąkę kwietną- krok po kroku.

Łąki są wspaniałym i ważnym ekosystemem dla wielu gatunków zwierząt. Na szczęście coraz więcej osób ulega modzie na zakładanie własnych mniejszych lub większych skupisk polnych kwiatów, co daje pozytywny efekt dla środowiska. Mieszanki łąkowe wysiewane są już nie tylko na polach i w wielkich ogrodach. Także na niedużych kawałkach, które dotychczas były równym trawnikiem otoczonym kostką brukową lub donicach można zauważyć mixy kolorowych kwiatów. Każda, nawet najmniejsza łąka może być piękna, a na pewno jest bardzo potrzebna.  

Jak zacząć? 

Pomimo małych wymagań pielęgnacyjnych, warto dobrze się przygotować do samego założenia łąki. Wtedy będzie miała szanse pięknie się rozwinąć i już dalej dbać o siebie sama. Na początek istotne jest oszacowanie wielkości przeznaczonego do obsiania terenu, co pozwoli nam dostosować narzędzia do pracy. Inaczej będziemy “ogarniać” kawałek ogródka 2x3m, a inaczej duży teren zielony wokół np. firmy.  

Kiedy? 

Optymalnym terminem na wysiew nasion łąkowych jest wiosna lub jesień. Na upartego można to zrobić również latem, ale wtedy konieczne jest obfite podlewanie. A jednak zakładamy łąkę również po to, żeby ograniczyć zużycie wody.  

Krok po kroku. 

  1. W pierwszej kolejności konieczne jest odchwaszczenie ziemi i w zależności od tego co do tej pory rosło, zerwanie darni i przekopanie terenu lub samo przekopanie, jeśli wcześniejsza roślinność nie była zbyt gęsta.  
  2. Następnie ziemię wyrównujemy grabiami. Nie jest konieczne, żeby była to powierzchnia całkowicie płaska jak w przypadku zakładania klasycznego trawnika. Jednak na wyrównanym terenie łatwiej jest równomiernie wysiać nasiona. 
  3. Ze względu na zróżnicowany rozmiar nasion w mieszankach, oraz małą normę siewu (2-3g/m2) zalecane jest wymieszanie ich z np. piaskiem. Wypełniacz ułatwi wysiew, a najbardziej polecaną metodą jest siewu jest metoda “krzyżowa”. 
  4. Na koniec dobrze jest zwalcować (lub dobrze udeptać) teren, aby nasiona “wniknęły” w podłoże, oraz obficie podlać. 

Jak dbać o łąkę? 

Dbanie o łąkę to przede wszystkim koszenie jej w odpowiednim czasie. Jednak nie mówimy tu o regularnym cotygodniowym rajdzie z kosiarką jak w przypadku zielonych trawników 😊 Łąkę kosimy maksymalnie dwa razy w roku. Jednoroczną- jesienią, a wieloletnią dodatkowo pod koniec czerwca. Po koszeniu dobrze jest zostawić rośliny na jakiś czas, żeby zdążyły się z nich osypać kolejne nasiona. 

Coraz częściej również praktykuje się pozostawienie siana na zimę,  wtedy stanie się ono schronieniem dla małych zwierząt a ptaki będą wdzięczne za dostęp do nasion.  

Ostatnim zabiegiem jaki należy wykonywać mając łąkę, szczególnie tą świeżo założoną to odchwaszczanie. Dobrze jest usuwać chwasty szczególnie w pierwszym okresie po wysianiu łąki, żeby nie zagłuszyły nam delikatnych młodych kwiatów.  

Co może pójść nie tak?

W Internecie można znaleźć różne komentarze na temat tego, że mieszanki kwiatów polnych nie kiełkują. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę czy zostały dobrze wysiane. Niestety rozrzucenie nasion po trawniku niewiele da, ponieważ w gęstej trawie lub między dużymi chwastami, delikatne nasiona kwiatów zostaną zagłuszone.

Różnorodne mieszanki kwiatów polnych znajdziesz oczywiście w naszym sklepie 😊 ZAPRASZAMY!