KategorieKarmy

Mozga kanaryjska- małe, bardzo wartościowe nasionko.

Mozga kanaryjska zwana również kanarem to trawa z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi ze śródziemnomorskich terenów Europy Południowej. W Polsce najczęściej spotykana jest jako trawa ozdobna w ogrodach i parkach. Jednak mozga mimo swojego zastosowania jako ładna trawa, przede wszystkim jest masowo uprawiana w celu pozyskiwania ziaren.

Małe, bardzo wartościowe nasionko.

Nasiona kanaru są tzw. pokarmem pełnym, ponieważ zawierają wszystkie łatwo przyswajalne aminokwasy. Poza dużą zawartością białka, są bogate również w węglowodany, witaminy, mikroelementy i tłuszcze. Roślina ma szczególne znaczenie w odbudowie i wzmacnianiu tkanki mięśniowej. Spożywanie nasion mozgi kanaryjskiej jest szczególnie polecane sportowcom, osobom po kontuzjach oraz pracującym fizycznie. Weganie oraz wegetarianie włączają kanar do swoje diety, aby uzupełnić niedobory cennego białka. Mozga nie zawiera glutenu, więc osoby chorujące na celiakię również często z niej korzystają.

Superfood dla ptaków.

Chociaż mozga kanaryjska jest rośliną bardzo starą, ludzie docenili jej wartości w swojej diecie stosunkowo niedawno. Jednak dla hodowców ptaków ozdobnych kanar jest od lat znanym składnikiem ptasich karm. Bogactwo składników odżywczych w nasionkach oraz ich mały rozmiar sprawiają, że mozgę chętnie zjadają kanarki, papugi i inne małe ptaki. Karmione kanarem ładniej śpiewają, lepiej się rozmnażają i są zdrowsze. Coraz częściej jako dodatek do karm, kanar stosują również hodowcy gołębi i drobiu.