KategorieTrawy

Zboże dla kota.

home14

Jak ogólnie wiadomo koty są drapieżnikami. Podstawą ich diety jest mięso, a karmy dla nich powinniśmy wybierać bez dodatku zbóż w składzie. Co więc robi artykuł o diecie kota na naszym blogu?

Już odpowiadamy 😊

Często można zauważyć koty podgryzające domowe kwiaty lub trawę na dworze. Oczywiście każdy odpowiedzialny właściciel kota pamięta, aby w domu mieć rośliny tylko bezpieczne dla swojego pupila. Podgryzanie trawy pozwala kotom oczyścić przewód pokarmowy z kłaczków zalegających po myciu, oraz dostarcza witaminy i błonnik.

Koty wychodzące i wolnożyjące same radzą sobie z potrzebą podgryzania trawki. Jedzą ją zawsze wtedy, kiedy mają na to ochotę. Jednak niewychodzące koty domowe mają utrudniony dostęp do trawy. Dlatego warto zadbać, aby nasz kot miał w domu dobrej  jakości zielony przysmak.

Zboże jednak dla kota.

Bardzo popularne i bezpieczne są młode pędy zbóż takich jak owies, pszenica, jęczmień czy żyto. Są to trawki miękkie, które nie pokaleczą kociego przełyku, a przy tym bogate w wartości odżywcze. Najpopularniejszą „kocią trawką” jest owies. Dlatego zdarza się, że wielkanocne dekoracje z młodym owsem nie doczekują świąt 😊 Często jest wysiewany sam lub dodawany do mieszanek z innymi nasionami. My polecamy również jęczmień i żyto, oraz pszenicę. Szczególnie dla wybrednych kotów pszenica powinna być dobrym wyborem, ponieważ jej słodkawy smak jest atrakcyjny dla zwierząt.

Zrób to sam.

W sklepach można spotkać wyrośniętą już „gotową do jedzenia” trawę dla kotów. Jednak proces wysiewania takich nasion jest bardzo prosty, dlatego my polecamy samemu wysiać do doniczki lub głębszej miski nasiona jednego zboża lub mieszankę kilku. Aby zrobić kotu taką zieloną „przekąskę” należy wsypać na dno doniczki niewielką ilość ziemi, najlepiej wymieszanej z piaskiem aby zapewnić przepuszczalność podłoża. Następnie wysypać równomiernie nasiona i przykryć cienką warstwą ziemi. Po wszystkim zwilżamy zawartość wodą, uważając aby zbyt duża ilość płynu nie spowodowała wypłynięcia nasion na powierzchnię. Zboża dosyć szybko rosną, dlatego już po kilku kot może skorzystać  z naszego dzieła.