KategorieNasiona do siewu

Uprawa słonecznika- dlaczego jego popularność rośnie?

Uprawa słonecznika

Słonecznik jest rośliną coraz częściej spotykaną na polskich polach. Chociaż jego uprawa nie należy do najbardziej popularnych w naszym kraju, to z każdym rokiem zwiększa się zainteresowanie rolników właśnie tą rośliną.

Dlaczego słonecznik?

Jest to roślina lubiąca stanowiska mocno nasłonecznione i odporna na niedobory wody. Idealnie wpisuje się w ocieplający się klimat w naszym kraju. Taka uprawa ma dosyć dużą opłacalność, a dodatkowo jest łatwiejsza niż np. uprawa rzepaku. Najczęściej słonecznik wykorzystuje się na kwiaty. Ale coraz popularniejsze jest stosowanie go jako zielonki lub składnika mieszanek poplonowych. Częsta jest również uprawa na ziarno do pasz  i produkcji oleju. Kolejną zaletą słonecznika jest jego długi system korzeniowy, który pozytywnie wpływa na strukturę oraz właściwości fizyczne gleby.

W jakich warunkach rośnie słonecznik.

Słonecznik jest dosyć tolerancyjny na gleby średnie i słabsze, jednak należy pamiętać że najwyższych plonów można się spodziewać na glebach dobrych i żyznych. Ze względu na swoją budowę, czasowe niedobory wody nie są zagrożeniem dla uprawy słonecznika. Jednak mimo wszystko należy zadbać o zatrzymanie jak największej wilgotności w glebie. Decydując się na uprawę słonecznika, rolnik musi zwrócić uwagę czy jego pole znajduje się w pobliżu zalesień, krzewów oraz budynków ponieważ ta roślina nie znosi cienia. Plantacje słonecznika są narażone na żerowanie ptaków, dlatego zaleca się wysiewanie go na większych areałach, aby zminimalizować straty z tym związane.

Kalendarz uprawy.

Słonecznik wysiewamy zazwyczaj w drugiej połowie kwietnia. Czasem gdy jest ryzyko przymrozków przeciąga się ten termin do początku maja. W lipcu roślina jest już z fazie kwitnienia i w tym czasie potrzebuje najwięcej wody. Wtedy też następuje intensywne zapylanie. Zbiór słonecznika najlepiej zrobić w pierwszej połowie września, kiedy roślina wchodzi w fazę zamierania. Nie należy opóźniać zbioru, aby uniknąć intensywnych opadów deszczu które mogą spowodować gnicie koszyczków.

Ciekawostka

Słonecznik jest rośliną heliotropową, co oznacza że podąża za słońcem. Jego główka zawsze zwrócona jest w stronę słońca, szczególnie jest to widoczne w początkowej fazie kwitnienia kiedy kwiaty jeszcze nie są bardzo duże i ciężkie.