KategorieNasiona do siewu

Dlaczego warto stosować materiał siewny Kwalifikowany.

Wybierając materiał siewny, często głównym kryterium którym się kierujemy jest cena. Jest to podejście błędne, które tylko pozornie daje nam oszczędność.

Trzeba sobie uświadomić, z czego wynika różnica w cenie pomiędzy materiałem siewnym kwalifikowanym a tym „zwykłym”.

Ten tańszy pochodzi od nielicencjonowanych sprzedawców, wprowadzających do obrotu nasiona bez etykiet i bez faktur sprzedaży. Kupujemy zatem przysłowiowego kota w worku, nie znamy podstawowych parametrów nasion, ich odmiany, zdolności kiełkowania, czystości, nie mamy możliwości określenia precyzyjnej normy wysiewu.Równie często siejemy nasiona własne, lub pochodzące z tzw. wymiany sąsiedzkiej. Materiał siewny z własnych rozmnożeń ma słabszą zdolność kiełkowania, sporo uszkodzeń mechanicznych i często zawiera dużą ilość nasion obcych. Trzeba także pamiętać, że wielokrotne wysiewanie ziarna z własnych rozmnożeń prowadzi do zjawiska „wyradzania się odmian” czyli spadku ilości, jakości i wartości użytkowej plonu.

Produkcja materiału siewnego kwalifikowanego, odbywa się na plantacjach nasiennych w określonych reżimach, wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Plantacje poddawane są ocenie polowej, a później ocenie laboratoryjnej. Kwalifikat musi spełniać określone normy – dzięki czemu mamy gwarancje , że materiał siewny jest czysty, nie jest porażony żadnymi chorobami czy szkodnikami.
Jesteśmy pewni co zasialiśmy, mamy również realny podgląd na to, jakich zbiorów możemy oczekiwać.

„Nie stać cię na tanie kupowanie” to powiedzenie doskonale odnosi się do zakupu materiału siewnego. Wybierając materiał siewny kwalifikowany, pomimo jego wyższej ceny, tak naprawdę oszczędzamy. Kupując materiał gorszej jakości musimy nadrabiać zwiększoną ilością wysiewu.