KategorieTrawy

Komonica zwyczajna- pospolita roślina o wielu zastosowaniach.

Komonica zwyczajna jest rośliną z gatunku motylkowatych, dosyć pospolicie występującą w Polsce. Jej duża obecność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach lub w okolicach zbiorników wodnych dowodzi, że świetnie radzi sobie na każdym rodzaju gleby. Niewiele osób wie, jak wiele zastosowań ma ta często spotykana na spacerach roślinka.

Ten niepozorny żółty kwiatek zaczął cieszyć się coraz większym zainteresowaniem jako roślina pastewna. Uprawia się ją z przeznaczeniem na paszę zieloną oraz susz. Komonica dla zwierząt jest bardzo wartościową, delikatną paszą zawierającą dużo białka, składników mineralnych oraz karotenu. Jej użycie jako skoszonej zielonki jest możliwe dosyć krótko (tylko zanim zakwitnie), ze względu na gorzki smak kwiatów, co powoduje że zwierzęta niechętnie ją pobierają. Jednak po wysuszeniu te związki ulegają rozłożeniu, a siano jest atrakcyjne w smaku i nadal bardzo wartościowe.

Komonica jest rośliną lubianą również przez pszczoły, dzięki czemu jest dobrym dodatkiem do mieszanek łąkowych wysiewanych w pobliżu pasiek.

Budowa rośliny sprawia, że dobrze sprawdza się jako poplon. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu poprawia strukturę gleby i zapobiega erozji stanowisk położonych na stromych zboczach. Dzięki bakteriom brodawkowym doskonale akumuluje azot w podłożu. Jest odporna na przygryzanie i udeptywanie oraz niskie temperatury.

W zależności od przeznaczenia, trzeba wiedzieć gdzie najlepiej wysiewać komonicę.

Jeśli ma być przeznaczona na paszę, idealnie będzie ją sadzić na polach po roślinach okopowych. Z kolei do uprawy na nasiona lepiej sprawdzą się stanowiska po uprawie roślin zbożowych. Komonica jest rośliną dosyć tolerancyjną jeśli chodzi o gleby, natomiast nie znosi nawet półcienia. Najlepszym stanowiskiem dla niej będą miejsca mocno nasłonecznione.

Poza opisanymi wyżej właściwościami, komonica jest wykorzystywana w ziołolecznictwie.

Działa moczopędnie, przeciwzapalnie, rozkurczowo oraz uspokajająco. Jej składniki dobrze wspomagają siatkówkę i naczyniówkę ludzkiego oka.

Teraz nasiona komonicy znajdziesz również w naszej ofercie.