Ziarna poplonowe i nasiona - Poplon

Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

Poplony lub poplon

Istnieją nasiona i ziarna zbóż, które posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Od jakiegoś czasu cieszą się szczególnie dużym zainteresowanie w rolnictwie ekologicznym, jednak są znane i stosowane są od wieków w wielu gospodarstwach, podnosząc jakość plonów i żyzność gleb.

Nazwa nasion poplonowych/międzyplonowych pochodzi od okresu ich występowania w rolnictwie, który ma miejsce dokładnie między uprawą roślin głównych. Ich zadaniem jest poprawa jakości gleby oraz minimalizacja występowania chwastów jednorocznych. W wielu sytuacjach stanowią też składnik nawozów naturalnych i pożywienia dla zwierząt gospodarczych.

Czym są nasiona i ziarna poplonów?

Grupa tych roślin jest niesamowicie ważna dla każdego gospodarstwa rolnego. Nasiona poplonowe pozwalają na wykorzystanie możliwości i zasobów uprawianej ziemi. Poplony zabezpieczają także podłoże przed pojawiającymi się na nim chwastami. Mają szerokie zastosowanie, mogą być wykorzystywane jako element naturalnych nawozów, a nawet stanowić pokarm dla zwierząt hodowlanych.

Jednak nie są to nowe gatunki roślin, które nigdzie indziej nie mają zastosowania. W głównej mierze są to znane już rośliny uprawne. Natomiast ich dodatkowym zastosowaniem jest użyźnianie i poprawa jakości gleby, zwiększenie jej biologicznej aktywności, a także dostarczenie jej wielu składników mineralnych. Wszystkie te właściwości zaowocują bardzo dobrymi plonami w następnym sezonie.

Rodzaje ziaren i nasion poplonowych

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy roślin poplonowych, które stosuje się w różnym okresie:

Poplon ozimy – ten rodzaj roślin poplonowych wysiewany jest w okresie jesiennym, kiedy zostały już zebrane plony główne. Likwidacja lub zbiór poplonów następuje wiosną następnego roku.

Poplon ścierniskowy – ten rodzaj roślin poplonowych wysiewany jest w drugiej połowie lata, kiedy zostały zebrane wczesne plony główne, a zbierany jest jesienią, tego samego roku.

Wsiewki międzyplonowe – ten rodzaj roślin poplonowych wysiewany jest wiosną, w tym samym czasie kiedy następuje wysiew plonu głównego. Przykładem jest seradela siana razem z żytem.

Dlaczego sieje się rośliny na poplony?

Rośliny na poplon pomagają wzbogacać glebę o cenne naturalne składniki mineralne, dzięki czemu uzyskujemy bardziej jakościowe plony warzyw oraz upraw rolnych.

Zachowywanie odpowiednich składników odżywczych w glebie jest możliwe dzięki osłonie, jaką poplony stanowią dla ziemi, zabezpieczając ją przed wysuszeniem w trakcie upalnych dni, pod wpływem działania promieni słonecznych. Niektóre ziarna potrafią niwelować szkodliwe substancje, takie jak np. metale ciężkie, które mogą przedostawać się do naszej gleby.

Poplony występują w naturze w sposób naturalny, można je swobodnie uprawiać pomiędzy plonami głównymi. Ten zielony nawóz może być wykorzystywany na siano, kiszonkę a także przyoranie. Rośliny na poplon dbają o dostarczanie do gleby azotu, dzięki czemu mamy szansę na naprawdę wysokie plony w następnym roku.

Rodzaje ziaren i nasion poplonowych

Wśród roślin poplonowych możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje, które możemy stosować w różnych okresach:

rośliny ozime m.in. żyto albo mieszanka gorzowska (więcej tutaj i dobrze byłoby dać link), tego rodzaju poplony możemy wysiewać jesienią, zaraz
po zbiorach głównych plonów, ich zebranie nastąpi na wiosnę, kolejnego roku,

rośliny ścierniskowe m.in. gorczyca biała, facelia błękitna, gryka i inne rośliny poplonowe wysiewane latem, pod koniec lipca, lub w sierpniu, zbiór następuje jesienią tego samego roku,

wsiewki międzyplonowe m.in. seradela siana równocześnie z żytem. Tego rodzaju poplony sieje się razem z plonami głównymi, wysiewane na wiosnę nasiona zbieramy jesienią, razem z plonami.

Jakich gatunków roślin możemy użyć do siewu roślin poplonowych?

Najlepsze rośliny do siewu poplonów to te wzbogacające glebę i rosnące dosyć szybko. Odpowiednio dobrane rośliny pomogą wzbogacać i użyźniać glebę, dzięki czemu możemy liczyć na obfitsze plony.