Karmy dla zwierząt hodowlanych i ptaków

Wyświetlanie wszystkich wyników: 37

Mieszanka całoroczna — odpowiednie źródło składników odżywczych dla ptaków
Mieszanka całoroczna jest karmą dla ptaków, która w swoim składzie zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze przeznaczone dla różnych gatunków ptaków. Dzięki odpowiedniemu doborowi ziaren może stanowić bazę pokarmową dla ptaków dziko żyjących na wszystkie pory roku. Mieszanka całoroczna może być stosowana przez cały rok, ponieważ  dostarcza niezbędnych elementów do wzrostu kości wiosną, pomaga latem znaleźć odpowiednie pożywienie inne niż kawałki chleba rzucone na ziemię, a jesienią pozwala nabrać sił do odlotu lub zgromadzić odpowiednią ilość materiału zapasowego na zimę.
Szczególnie ważne jest dokarmianie ptaków zimą, gdy na ziemi leży parę centymetrów śniegu i mniejsze ptaki często przymierają głodem. Mieszanka zawiera ziarna, które są wysokoenergetyczne, posiadają również duże ilości pożytecznych tłuszczów, które umożliwiają ptakom przetrwanie niesprzyjającej pory.

Gatunki ptaków, które można spotkać podczas dokarmiania
Każdy gatunek ptaków preferuje inne gatunki ziaren. W przypadku ptaków jedzące miękkie pokarmy, takich jak kosy, kwiczoły, kopciuszki i jemiołuszki preferują one ziarna grochu i kukurydzę, która nie jest tak twarda, jak inne ziarna.
Przy ptakach, które posiadają mniejsze dzioby (np. sikorki, zięby, mazurki i wróble), należy podawać ziarna miękkie lub małeWiększe ziarna będą smakować sierpówkom, gołębiom, wronom i kawkom. Ważne jest, by w karmniku lub w miejscu dokarmiania ptaków zapewnić różnorodność dostępnego pokarmu, warto również dodać parę orzechów bez soli, które są przysmakiem dla większości ptaków.
 
Skład mieszanki całorocznej
Pszenica stanowi niezbędną porcję węglowodanów, białka i błonnika, jest to główny składnik mieszanki całorocznej.
Słonecznik jest jednym z najchętniej zjadanych nasion ze wszystkich, jest przysmakiem wielu gatunków ptaków. Zawiera duże pokłady magnezu, który wspomaga procesy metaboliczne i jest niezbędny do procesu mineralizacji kości, dlatego szczególnie dobrze jest go podawać na wiosnę.
Kukurydza posiada dużo składników energetycznych, niezbędnych do przetrwania zimy (skrobia oraz białka).
Porównywalną wartość odżywcza posiadają nasiona sorgo białego, inaczej nazywanego dari. Dodatkowo stanowi również źródło magnezu i miedzi. Nasiona pochodzące ze sorgo czerwonego są bezglutenowe, zawierają węglowodany, białka i witaminy z grupy B.
Groch jest szczególnie lubiany przez gołębie, jest również preferowany przez ptaki, które wolą miększy pokarm od twardych ziaren.
Nasiona krokosza barwierskiego, nazywanego również kardi są typem nasion oleistych, które zawiera wysokie zawartości witaminy B i E. Jest to wysokoenergetyczny dodatek do karmy, która wspomoże ptaki w okresach jesiennych i zimowych.
Proso żółte jest źródłem dużej ilości białka i witamin. Jest bogate również w sód, potas, wapń, mangan, jod oraz witaminy z grupy B, jest również ziarnem wysokoenergetycznym przez duże ilości węglowodanów.

Efekty karmienia ptaków mieszanką całoroczną
W momencie, w którym miejsce do dokarmiania ptaków jest regularnie uzupełniane o nowe ziarna, okolice zaczyna odwiedzać wiele gatunków ptaków.
Dzięki prawidłowemu żywieniu ich kościec ma szanse prawidłowo się rozwinąć, dzięki czemu mają większe szanse na przeżycie całego swojego życia. Dodatkowo dzięki dokarmianiu ptaków w zimę, na wiosnę jest ich jeszcze więcej, a duża część z nich żywi się bezkręgowcami i owadami, które są uciążliwe dla człowieka (między innymi komary czy kleszcze).

czytaj dalej